مقاله پهپاد در کشاورزی

اهمیت پهپاد در کشاورزی

- 0 Comment. in وبلاگ

سالهاست که هواپیمای بدون سرنشین (Unmanned aerial Vehicle(UAV در بخش نظامی و بخصوص عملیات جاسوسی و حملات تخریبی فعال هستند وبودجه های کلانی را در بخش ساخت و توسعه وتحقیق به خود اختصاص می دهند و چند سالیست که در بخش کشاورزی نیز برای موارد مختلف آنها را بکار می برند مثلا برای بازدیدهای مستقیم و از نزدیک محصولات کشاورزی بخصوص گیاهان پابلند مثل نیشکر و ذرت و آفتابگردان از پهپادهای نوع ساده و ارزان دوربین دار که فیلم و عکس می گیرد بهره می برند و از طرف دیگر با پهپادهای مخصوص که مجهز به دوربینهای طیف سنج می باشند به پایش گیاهان کشت شده می پردازند و نهایتا با استفاده از پرنده های محلول پاش برای سمپاشی و کود پاشی مزارع استفاد می کنند و حتی از یک نوع پرنده نیز برای بذر پاشی و کاشت درختان جنگها نیز بهره برداری می نمایند.از آنجا که تلفظ کلمه ( UAV ) مشکل بوده و کلا بر این باور هستیم که وسایل خارجی را بنام ایرانی بشناسیم و بخوانیم لذا ترجمه پرنده هدایت پذیر از دور را برای این پرنده ها انتخاب نموده و با کنار هم نهادن حروف اول آن کلمه “پهپاد” را تصویب نمودند.

پهپادهای موجود در بخش غیر نظامی انواع مختلفی دارد که در بخش کشاورزی همانطوریکه در بالا اشاره کردیم عبارتند از :

1 – پهپاد سمپاش و محلول پاش

 2 – پهپادهای بذرپاش

3 – پهپادهای جنگل کار

4 – پهپادهای پایش گر

5- پهپادهای نقشه بردار

اما در این مطلب مختصر می پردازیم به پهپادهای کشاورزی مخصوص محلول پاشی یا انواع پهپاد سمپاش که این نوع پهپادها فقط برای سمپاشی و محلول پاش استفاده می شوند و کاربرد دیگری ندارند.

برای استفاده از پهپاد سمپاش در مزرعه ابتدا باید زمین مورد نظر توسط پهپاد شناسایی گردد که مسئول پرواز که همان خلبان پهپاد می باشد مزرعه را توسط دستگاه کنترلر و یا توسط پرواز دادن پرنده در محیط زمین در حافظه پهپاد ثبت می نماید و بعد از توجیه شدن پهپاد، خلبان نقطه شروع پرواز و جهت حرکتی پرنده را مشخص و طراحی می نماید و بعد از آن مقدار کود و یا سمی که باید در یک هکتار پاشیده شود را در آب حل نموده و داخل مخزن می ریزند بعد از قرار دادن باطری دارای شارژ کامل بر روی پهپاد آنرا به پرواز در می آورند که در این حالت پهپاد به محل شروع زمین پرواز نموده و در مسیرتعیین شده توسط خلبان بطور اتوماتیک پرواز و محلول پاشی می نماید و پس از طی سطح یک هکتار با اعلام به خلبان بطور اتوماتیک به محل اولیه پرواز برمی گردد که مجددا پس از تعویض باطری و پر نمودن مخزن پهپاد با دستور خلبان پرواز نموده و تا پایان کار به عملیات خود ادامه می دهد.

الف ) فواید استفاده از پهپادهای سمپاش و محلول پاش :

1 . بواسطه اجرای عملیات در هنگام پرواز از روی زراعت هیچ خسارتی به گیاه و محصول وارد نمی گردد و به همین دلیل مانع بروز ضرر سه درصدی ناشی از عبور هر بار تراکتور در زمین کشاورزی می گردد.

2 . دقت و سرعت بالای محلول پاشی که در مقایسه با سمپاشی دستی بسیار بالامی باشد.

3 . امکان سمپاشی و محلول پاشی در زمان آبیاری و بعد از آبیاری و یا در زمانهایی که بدلیل بارندگی زمین خیس می باشد و تا چند روز امکان ورود تراکتور به داخل زمین امکان پذیر نمی باشد.

عدم برخورد با موانع زمینی مثل جویهای آبیاری و یا لوله های آبیاری بارانی و یا قطره ای داخل زراعت و عدم وارد نمودن خسارت به این وسایل که منافع آن به کشاورز خواهد رسید.

4 . امکان سمپاشی موضعی و کانون کوبی جهت کنترل آفات و بیماریها و همچنین محلول پاشی موضعی فقط برای قسمتهایی که به دلیل بافت خاک و یا سایر مسائل نیاز به محلول پاشی چند باره دارند.

5 . امکان سمپاشی و محلول پاشی در محصولاتی مثل کلزا که امکان ورود به مزرعه وجود ندارد و یا محصولاتی مثل ذرت و آفتاب گردان که پس از افزایش ارتفاع اجازه محلول پاشی دقیق و موثر نمی دهند.

6 . استفاده از آب بدون املاح نامطلوب برای جذب بهتر کودها و سموم توسط گیاه که بخصوص در مزارعی که دارای آب شور هستند و مشکل اساسی در بهره وری کود و سم داریم و چون تهیه هزار لیتر آب خوب برای محلول پاشی 100 هکتار زراعت در هر بار در مقایسه با تهیه حداقل بیست هزار لیتر آب هم مقدور بوده و هم اقتصادی می باشد.

7 . بدلیل استفاده از مقدار ده لیتر آب در هر بار سمپاشی و محلول پاشی استفاده از پهپادها برای مبارزه با علفهای هرز زراعتهای دیم که ارزش اقتصادی دارند مثل مزارع تولید بذر گندم دیم کاملا عملی و اقتصادی می باشد.

8 – در زمان محلول پاشی و سمپاشی بدلیل انجام هوائی این عملیات خاک مزرعه تحت فشار چرخها و وزن تراکتور قرار نگرفته و فشردگی در خاک نخواهیم داشت.

9 – در عملیات پهپادهای محلول پاش بدلیل هدر رفت کم سم و کود در هزینه ها صرفه جوئی شده و از همه مهمتر کارگران در معرض خطر مسمومیت و از دست دادن سلامتی قرار نمی گیرند.

تهیه و تنظیم از بازار بزرگ کشاورزی ایران

Leave a Comment

Your email address will not be published.